Ako si vybrať rozmer

 

Ako merať
AKO SPRÁVNE MERAŤ ZÁCLONY A ZÁVESY

Ako zmerať šírku záclony: zmerajte dĺžku záclonovej tyče a pripočítajte raz toľko.

Ako zmerať dĺžku záclony: zmerajte vzdialenosť od štipca alebo háčika smerom dolu po dlážku či parapetu, alebo výšku akú potrebujete. Ak nechcete, aby siahala až po podlahu, musíte od výšky odpočítať približne 2 cm.

Pri záclonách ušitých s krúžkami na prevlečenie tyče by sa výška mala merať od horného okraja záclonovej lišty, podobne aj pri tunelových páskach.

Takmer všetky rozmery záclon (okrem lambrekýnov) v našom obchode sa uvádzajú v šírke pred ich nariasením. To znamená, že po nariasení a zavesení bude záclona o polovicu užšia. Napríklad záclona so šírkou pred nariasením 300 cm bude mať po nariasení šírku približne 150 cm. Všité riasiace pásky umožňujú miernu úpravu tejto šírky. Na výber správneho rozmeru záclony je potrebné merať šírku záclonovej tyče alebo kolajnice, na ktorú budete dekoráciu vešať, a výsledok merania vynásobiť číslom 2. Pri dekoráciách, ktoré sú ušité na páske, používame štandardnú riasiacu pásku 1:2, zvyčajne striedavé riasenie, typ drak. Na požiadanie môžeme ušiť na inú riasiacu alebo tunelovú pásku, prípadne s krúžkami. Tieto požadované zmeny sa potom uvádzajú v objednávke v poznámke. Pri dekoráciách, kde nie je našitá riasiaca páska, zvyčajne označená BT, je možné objednať našitie pásky za poplatok.

Dĺžka záclony závisí od typu dekorácie: dĺžka záclony môže siahať po parapetu, tesne pod líniu parapetu alebo po podlahu. Výška záclon a závesov sa meria od miesta, kde sú štipce alebo háčiky pripevnené k záclonovej lište, t. j. od výšky, v ktorej bude záclona visieť. V prípade záclon s krúžkami sa výška meria od horného okraja krúžka alebo jednoducho od horného okraja záclonovej lišty. Pri záclonách ušitých na páske sa dĺžka meria vždy od horného okraja pásky. Pri dlhých záclonách po dlážku sa odporúča ponechať 2 cm medzeru nad podlahou, aby neprekážala bežnej údržbe dlážki a nešmýkala sa po zemi.

V prípade záclon ušitých s volánom by sa výška záclony mala vždy merať od horného okraja pásky, za ktorú záclonu zavesíte.

Pri oblúkových záclonách vždy udávame výšku záclony v najdlhšom bode, ktorým je zvyčajne strana záclony.

V prípade dekoračných lambrekýnov uvádzame vätšinou užitnú šírku, tzn šírku po nariasení.